Moda na sztuczne futra zapanowała na dobre. Jak dbać o kurtki i kamizelki?

Kamizelki i kurtki ze sztucznego futerka zdominowały nie tylko wybiegi modowe, ale także ulice. Kobiety pokochały kolorowe futra za ich fantastyczny wygląd, miękkość i za to, że dostarczają sporo ciepła tak potrzebnego jesienią i zimą. Jednak o takie ubrania trzeba należycie dbać, bo inaczej stracą swój dobry wygląd i nie będą prezentować się tak oszałamiająco, jak powinny.

W kobiecych szafach wiszą więc futerka z długim lub krótkim włosem, albo z milutkim „barankiem”, które wymagają i prania, i częstej pielęgnacji, co wcale nie jest takie proste. Aby ubrania nie straciły nic na swojej atrakcyjności, trzeba się nimi pieczołowicie zająć. W końcu włosy poplątane, zmechacone tu i ówdzie wyglądają fatalnie. Zanim więc to się stanie, warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o sztuczne futra, aby cieszyć się nimi przez długi czas.

Imitacja futra o długim włosie

Jeśli w Twojej szafie wisi kurtka lub kamizelka z futerka o długim włosie, to z pewnością nie raz patrzyłaś z przerażeniem, jak włosy zaczynają się plątać i pojawiają się nieestetyczne kołtuny. Jeśli tak się dzieje, całe włosie należy delikatnie zwilżyć wodą i pieczołowicie rozdzielić, najlepiej palcami. Następnie futerko trzeba strzepać i ręcznikiem odcisnąć jak najwięcej wody. Kurtka lub kamizelka musi dobrze wyschnąć, nie należy więc chować jej do szafy. Trzeba ją powiesić w przewiewnym miejscu i cierpliwie poczekać. Jeśli kołtuny są zbyt duże, to pomoże tylko odcięcie takich fragmentów albo po prostu ich oderwanie.

Jeśli futerko zostanie poplamione, to trzeba je wyprać. Należy to zrobić ręcznie, a po wyjęciu z wody i delikatnym odciśnięciu kurtkę należy rozłożyć na ręczniku i odcisnąć nadmiar wody. Czasami trzeba tę czynność powtórzyć kilka razy, ale za każdym razem używając kolejnego suchego ręcznika. Następnie włosie należy dobrze rozdzielić i ułożyć palcami.

Jeśli futerko zmoknie na deszczu, trzeba postępować podobnie. Najpierw warto je dobrze strzepać, by potem osuszyć je ręcznikiem, a następnie powiesić w miejscu, w którym jest swobodny przepływ powietrza.

Futerko z krótkim włosem

Jeśli kurtka lub kamizelka ma krótki włos, to sprawa jest nieco prostsza, bo włoski nie będą się tak szybko sklejać i zamieniać w kołtuny. Należy je prać i suszyć podobnie jak futro z długim włosem. Jednak, by nie straciło ono swojej puszystości, warto posłużyć się… otrębami. Po praniu włosie należy posypać właśnie nimi i pozostawić na 4–5 godzin, a potem dokładnie wytrzepać futerko. Jeśli nie masz otrębów, możesz użyć talku, ale tylko w przypadku, gdy futro ma jasny kolor.

Po sezonie nigdy nie chowaj kurtki do foliowego pokrowca. Pozwól, aby swobodnie wisiała na wieszaku i miała możliwie dużo miejsca w szafie.

Aby właściwie zadbać o futrzane kurtki i kamizelki, trzeba im poświęcić sporo czasu. Warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistów, bo wówczas można mieć pewność, że po praniu futerko będzie wyglądało jak nowe.