Odświeżamy garnitury na rozpoczęcie roku szkolnego

Gdy zrywamy kolejne kartki z kalendarza w czasie wakacji, dobrze wiemy, że wielkimi krokami zbliża się początek roku szkolnego. I choć większość dzieci marzy o tym, by letnia kanikuła trwała wiecznie, to trzeba zacząć przygotowania do tego dnia. Odświętne stroje zwykle wymagają przynajmniej odświeżenia, a tu właśnie chłopięce i męskie garnitury przysparzają najwięcej trudności. Sprawdź, jak sobie z nimi dać radę.

Trzeba przyznać, że nie zawsze z tym zadaniem można sobie poradzić domowymi sposobami. Zwykłe pranie w pralce może skończyć się nieciekawie. Deformacja garnituru jest w zasadzie pewna, a wówczas nie da się go już uratować. Zatem jeśli na ubraniu znajdują się jakieś plamy lub nie był on czyszczony przez dłuższy czas, lepiej skorzystać z usług profesjonalnej pralni. Jednak gdy wymaga on tylko odświeżenia, można to zrobić w domu, wykorzystując sposoby naszych mam i babć.

Jak odświeżyć garnitur w domu?

Aby elegancka marynarka i spodnie wyglądały jak spod igły, nie pomoże tylko incydentalne domowe odświeżanie. O garnitur trzeba po prostu dbać regularnie. Po każdym noszeniu warto oczyszczać ubranie miękką szczotką, najlepiej taką z naturalnego włosia, a dopiero potem należy powiesić go w szafie, na specjalnie dobranym wieszaku. Ten powinien być dostosowany do rozmiaru marynarki zarówno pod względem długości, jak i szerokości ramion, bo tylko wówczas marynarka zachowa swój fason. Wskazane jest regularne wietrzenie garnituru, a można to zrobić, wieszając go na kilka godzin nawet w sąsiedztwie otwartego okna.

Jeśli garnitur będzie zbyt często poddawany działaniu detergentów, jego materiał szybko straci dobrą kondycję. Zatem najlepiej odświeżać garnitur za pomocą pary wodnej. Jeśli nie masz specjalnej parownicy, to też nic straconego. Można napełnić wannę gorącą wodą, a gdy łazienka wypełni się parą, powiesić tam garnitur. Zagniecenia powstałe z powodu zbyt długiego przechowywania garnituru w szafie z pewnością znikną. Spodnie będą raczej wymagały kontaktu z żelazkiem.

Przystępując do prasowania spodni, należy pamiętać, że nie wolno dopuszczać do bezpośredniego kontaktu materiału z żelazkiem. Zawsze trzeba używać wilgotnej, najlepiej bawełnianej ściereczki, którą kładziemy na materiale i dopiero zaczynamy prasować. Dzięki temu zapobiegnie się błyszczeniu materiału, a spodnie będą wyglądać świeżo i elegancko.

Odświeżanie garnituru można także zlecić profesjonalistom. Firmy specjalizujące się w tego typu usługach dysponują profesjonalnym sprzętem, a więc i efekty będą jeszcze bardziej wyraziste.

Gdy zakończą się uroczystości

Aby garnitur zachował swój nienaganny wygląd na kolejny, wielki dzień, musi być odpowiednio przechowywany. Nie tylko marynarka powinna wisieć na odpowiednim wieszaku. Spodnie powinny wisieć nogawkami do góry, a więc warto zaopatrzyć się w specjalny wieszak do spodni wyposażony w tak zwane żabki. W nie wpina się nogawki i dzięki temu na spodniach nie powstaną żadne zagniecenia.

Wieszając garnitur w szafie, trzeba zapewnić mu odpowiednią przestrzeń. Wciśnięty pomiędzy dziesiątki innych ubrań szybko nabędzie nowych zagnieceń. Odpowiednia przestrzeń sprawi, że zapewniona zostanie właściwa cyrkulacja powietrza, która jest niezbędna dla zachowania dobrych cech tkanin produkowanych z naturalnych surowców.