Symbole na metkach ubrań – czy wiesz, co oznaczają?

Kiedy udajesz się na zakupy odzieżowe, skupiasz się przede wszystkim na tym, aby wybrać określone elementy garderoby pod kątem rozmiaru. Ponadto wybierasz stroje stosownie do okazji (zestaw sportowy do biegania, elegancka suknia czy garnitur na ważną uroczystość), kierując się jednocześnie własnym poczuciem estetyki. Wszystko to jest niezmiernie ważne, bo w zakupionej odzieży musisz czuć się dobrze, powinna ona podkreślać Twoją urodę, być wygodna i praktyczna zarazem. Ale równie istotna jest jeszcze jedna kwestia – późniejsze pranie, suszenie i prasowanie. O tym, jak zrobić to właściwie, aby nie zaszkodzić tkaninie, informują przyszyte do ubrań metki ze zbiorem pewnych symboli. Czy wiesz, co oznaczają? Sprawdź już teraz!

Symbole dotyczące prania

Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli jest ten przypominający swoim kształtem odwrócony trapez równoramienny bez górnej podstawy. Jeśli w jego wnętrzu umieszczona jest liczba (np. 30°), wskazuje ona, w jakiej temperaturze można prać dany element garderoby. Taki sam symbol – z dodaną równolegle linią pod dolną podstawą – oznajmia, że odzież musi być prana w pralce wyłącznie w programie do delikatnych tkanin. Kiedy natomiast we wnętrzu symbolu nie ma podanej temperatury, a cały obrazek jest przekreślony – odzieży nie można prać w pralce. Jeżeli na symbol ten naniesiony jest kształt dłoni, jest to informacja, iż ubranie można prać jedynie ręcznie.

Kolejnym symbolem związanym z praniem jest okrąg. Oznacza on, że odzież można czyścić wyłącznie na sucho, chemicznie. Ten sam symbol, ale przekreślony, wskazuje oczywiście, że garderoby nie można poddawać czyszczeniu chemicznemu. Kolejny znak – trójkąt – podpowiada, że pranie można poddawać działaniu wybielacza. Jeżeli jest przekreślony – nie należy tego robić, ponieważ zabieg taki grozi zniszczeniem tkaniny.

Symbole dotyczące suszenia

Wszelkie symbole dotyczące suszenia wpisane są w kształt kwadratu. I tak, kwadrat z umieszczonym wewnątrz przekreślonym okręgiem oznacza, że odzieży nie należy suszyć mechanicznie. Jeśli okrąg nie jest przekreślony, odzież można suszyć w suszarce bębnowej. Kwadrat z umieszczoną pośrodku poziomą kreską informuje, że pranie należy suszyć poziomo, zaś kwadrat z trzema pionowymi kreskami wskazuje na konieczność suszenia w pozycji pionowej.

Symbole dotyczące prasowania

Jak możesz się domyślić, symbole dotyczące prasowania zamknięte są w charakterystycznym kształcie żelazka. Przekreślone żelazko informuje, że danej odzieży nie można prasować. Żelazko z jedną czarną kropką oznacza, że dany element garderoby można prasować w niskiej temperaturze (max. do 110° C). I analogicznie – dwie kropki wskazują na możliwość prasowania w średniej temperaturze (do 150°C), a trzy kropki w wysokiej (do 200° C).

Czy warto przestrzegać informacji zawartych na metce?

Jak najbardziej. Stworzone zostały po to, aby pomóc Ci obchodzić się w odpowiedni sposób z ubraniami. Jeśli zastosujesz się do kilku prostych zasad dotyczących prania, suszenia oraz prasowania, Twoja odzież posłuży Ci znacznie dłużej. Zarówno zbyt wysoka temperatura prania, jak i nieodpowiedni sposób suszenia szybko spowodują osłabienie materiału, a w konsekwencji jego zniszczenie. Podobnie rzecz wygląda z prasowaniem – wysoka temperatura może po prostu spalić tkaninę, jeśli ta jest delikatna i wymaga zastosowania możliwie najniższej temperatury lub całkowitego zaniechania prasowania. Dzięki uważnemu przestudiowaniu metki możesz uniknąć wielu przykrych sytuacji.