W domu czy w pralni? Które ubrania lepiej powierzyć specjalistom?

Choć niemal w każdym domu znajduje się pralka automatyczna, to liczba klientów pralni chemicznych stale rośnie. Dzieje się tak z wielu powodów, ale dwa z nich wydają się najistotniejsze. Przede wszystkim mamy coraz mniej czasu na wykonywanie czynności domowych, a więc i prania, a poza tym nie wszystkie ubrania i elementy wykonane z tkanin nadają się do włożenia do zwykłej pralki.

W domu pierzemy na mokro. Wszystkie ubrania lądują w pralce, włączamy odpowiedni program piorący i już. Bardzo często nie zwracamy uwagi na różnice w tkaninach, z których wykonane są poszczególne ubrania, więc rezultaty takiego prania bywają opłakane. Jeśli w jednym cyklu prania chcemy wyprać jeansy i jedwabne koszule, to nie trudno sobie wyobrazić, jakie będą efekty. Ponadto coraz więcej tkanin przeznaczonych jest do prania na sucho, bo to gwarantuje ich nienaganny wygląd przez długie lata. Do tego wszystkiego dochodzą kolory. Z pewnością wielu osobom przytrafiły się niemiłe sytuacje, gdy w białe ubrania zaplątała się kolorowa skarpetka. Po wyjęciu z pralki wszystkie rzeczy były w kolorze tej skarpetki. Warto więc korzystać z pralni, bo dzięki temu ubrania, zasłony czy obrusy będą zawsze wyglądały jak nowe. Sprawdź, jakie ubrania i inne rzeczy warto oddać do pralni.

Eleganckie ubrania

Nie należy nawet próbować prać domowymi sposobami ubrań drogich i eleganckich. Garnitury, marynarki czy płaszcze bezwzględnie należy oddać do pralni, bo zostaną one wyprane na sucho, a dzięki temu tkaniny zachowają swoje cechy. Ubrania nie skurczą się w praniu, będą nienagannie odświeżone i odprasowane. Lepiej nie wyobrażać sobie garnituru wyjętego z domowej pralki.
Do pralni należy oddawać wszelkie ubrania, które określimy mianem „trudne do prania”. Tu najlepszym przykładem są suknie ślubne. Koronki, guziczki, hafty, tiule i gipiury mogą zachować swój czar tylko wówczas, gdy zajmą się nimi specjaliści. Podobnie rzecz się ma z ubraniami wieczorowymi, które wymagają specjalnego traktowania.

Płaszcze i kurtki

Tego typu ubrania są wyjątkowo trudne w praniu. Dzieje się tak, ponieważ do ich wykonania używa się różnych tkanin, o często odmiennych wymaganiach w zakresie prania. Zwykle bywa tak, że płaszcz czy kurtka wykonana jest z materiału nadającego się do prania w pralce, ale już podszewka i wypełnienie, którego nie widać gołym okiem, nadaje się tylko do prania na sucho. Jeśli całość wypierzemy w domowej pralce, to może nas spotkać nieprzyjemna niespodzianka. Oddanie płaszczy i kurtek do pralni jest w zasadzie niezbędne, jeśli nadal chcemy ich używać i zależy nam na ich dobrym wyglądzie.
Dobre pralnie chemiczne zajmują się także czyszczeniem i konserwacją płaszczy i kurtek skórzanych i zamszowych. Nie ma się co zastanawiać, bo domowymi sposobami można naprawdę zniszczyć drogie ubrania, które przecież mogą nam służyć wiele lat.

Zasłony, obrusy, a nawet poduszki i koce

Dziś najczęściej w mieszkaniach królują tkaniny naturalne. Bardzo często jest to len i bawełna, a te wyprane na mokro stracą natychmiast swój wygląd. Z kolei zasłony z materiałów syntetycznych bywają zbyt duże jak na domową pralkę. Podobnie rzecz się ma z kocami, narzutami i poduszkami ozdobnymi. Wszystko to lepiej oddać w ręce specjalistów, którzy dobiorą odpowiednią metodę prania, a my odbierzemy czyściutkie, pachnące i odprasowane zasłony i obrusy z lnu, cudownie świeże poduszki, a koce staną się mięciutkie tak, jak tuż po ich zakupie.