Odzież narciarska – czy wiesz, jak o nią zadbać?

Jeśli uwielbiasz szaleć na ośnieżonych, górskich stokach, gdy nie wyobrażasz sobie życia bez narciarskich lub snowboardowych wypraw, to z pewnością jesteś lub zamierzasz być posiadaczem specjalistycznej odzieży przeznaczonej do takich sportów. Kurtki i kombinezony wyposażone w membrany i bielizna termoaktywna wymagają odpowiedniej uwagi. Czy umiesz o nie zadbać?

Choć wiele osób posiada tak doskonałą odzież narciarską, to jednak ciągle niewiele z nich wie, jak się z nią obchodzić. Ze względu na fakt, że bielizna termoaktywna jest bardzo odporna na nieprzyjemny zapach, wielu sądzi, że nie wymaga ona jeszcze prania, a prawda jest zupełnie inna. Taka bielizna brudzi się podobnie do tej zwykłej, tyle że nie razi swoim zapachem. Powinno się ją jednak prać po każdym większym wysiłku, ponieważ inaczej mikropory znajdujące się w tych specjalnych materiałach ulegną zatkaniu, a skutkiem tego będzie utrata właściwości całej bielizny. Jeśli zadbać o narciarską odzież w odpowiedni sposób, nie będziesz musiał kupować nowego kombinezonu czy bielizny co roku, bo tak dobra odzież wystarczy ci na wiele sezonów.

Bielizna termoaktywna

Aby właściwie o nią zadbać, musisz najpierw wnikliwie przestudiować wskazówki producenta, które umieszczone są zwykle na specjalnych wszywkach lub wprost na metkach. Oprócz tego istnieją też pewne reguły, którym musisz się podporządkować. Bielizna termoaktywna wyposażona w specjalne membrany nie lubi wysokiej temperatury prania, więc ta zwykle nie może przekraczać 40 stopni Celsjusza. Stosowane detergenty powinny być delikatne, a najlepiej gdy są to płatki mydlane albo środki dedykowane właśnie ubraniom wyposażonym w nowoczesne membrany. Pod żadnym pozorem nie wolno ci prasować bielizny termoaktywnej, bo natychmiast zniszczysz jej właściwości.

Kombinezony, kurtki i spodnie narciarskie

Te części narciarskiej garderoby mają zwykle najczęstszy, bezpośredni kontakt te śniegiem. Tu więc ważne jest nie tylko pranie, ale także odpowiednie suszenie. Oczywiście, jak zawsze, najważniejsze są zalecenia producenta, ale tak jak inne elementy garderoby wyposażone w specjalne membrany, nie mogą być prane w wodzie o temperaturze wyższej niż 40 stopni Celsjusza. Najczęściej trzeba używać specjalnych środków piorących, które obchodzą się łagodnie z tak wymagającymi tkaninami. Nie wolno używać żadnych płynów zmiękczających, a tym bardziej agresywnych środków odplamiających. Jeśli dojdzie do poważnego zaplamienia, najlepiej zaprać takie miejsce od razu albo jeszcze przed włożeniem go do pralki.

Musisz także wiedzieć, że suszenie specjalistycznej odzieży narciarskiej na kaloryferze albo w pełnym słońcu to prosty sposób na zniszczenie właściwości membrany, a zatem kurtka czy kombinezon będą już tylko z nazwy narciarskimi ubraniami. Kurtki i kombinezony narciarskie najlepiej suszyć w suszarkach automatycznych albo rozłożone na zwykłych suszarkach do ubrań.

Jeśli przydarzą się jakieś rozdarcia czy inne uszkodzenia, to pamiętaj, że niektóre materiały wymagają użycia specjalnych zestawów naprawczych. Bardzo często nie zaszywa się pęknięć czy dziur, bo wymagają one sklejania.

Jeśli nie masz pewności, czy poradzisz sobie ze sportową odzieżą narciarską, zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalnych pralni. Tam z pewnością twój kombinezon, kurtka czy nawet bielizna termoaktywna będą bezpieczne. W dobrych punktach usługowych można też liczyć na to, że ewentualne uszkodzenia zostaną naprawione we właściwy sposób, a ty będziesz cieszyć się swoim ulubionym kombinezonem w kolejnym sezonie.