Jak dbać o odzież z lnu?

Tkaniny lniane zachwycają od stuleci. Niemal na całym świecie len uznaje się za szlachetny materiał, a wykonane z niego ubrania zazwyczaj nie należą do tanich. Nie ma się co dziwić, bo od lat lniane sukienki, spodnie czy marynarki kojarzą się z klasyczną elegancją i wręcz nienagannym stylem. Odzież z lnu zachwyci każdego, ale trzeba umieć o nią dbać, aby zawsze wyglądała jak spod igły.

Każde ubranie z lnu idealnie sprawdza się latem. Ten naturalny materiał charakteryzuje się znakomitą przewiewnością, co właśnie latem jest niezwykle cenne, gdy temperatury osiągają nierzadko trzydziestą kreskę na termometrach. W tak upalne dni len zapewnia wiele komfortu, wchłaniając wilgoć i pozwalając skórze oddychać. Ubrania z lnu są bardzo trwałe, mogą służyć przez wiele lat, zachowując swój nienaganny wygląd. Jednak wszystko to pod warunkiem, że dba się o nie odpowiednio, a w warunkach domowych nie jest to takie proste. Wieszając w szafie kolejne lniane spodnie czy marynarkę, warto wziąć pod uwagę korzystanie z pralni chemicznej.

Len – materiał wymagający

Aby zachować swój doskonały wygląd, tkaniny z lnu wymagają wielkiej dbałości. Trzeba im poświęcić sporo czasu, ale dzięki temu odzież będzie wyglądać wręcz zniewalająco. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim przed pierwszym praniem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją prania, którą producent umieścił na metce. Warto także sprawdzić skład tkaniny, bo czasami i tu czają się niespodzianki.

Ubrania z prawdziwego lnu można prać w pralce, ale zawsze trzeba wybierać delikatny program prania. Najlepiej nie używać zbyt niskich ani zbyt wysokich temperatur. Odzież wykonana z tkanin, których skład to 100% lnu, może być prana w wyższych temperaturach, ale tylko wówczas, jeśli jest w kolorze białym lub écru. Len kolorowy, z nadrukami czy też tkanina lniana z domieszką innych składników mogą być prane w maksymalnej temperaturze 40 stopni Celsjusza. Trzeba również pamiętać, że o ile tkanina rzeczywiście jest stuprocentowym lnem, o tyle już dodatki nie muszą nim być. Wystarczy, że nici, podszewka czy jakieś dodatkowe elementy będą wykonane z innych tkanin, nieznoszących wysokiej temperatury, i białe lniane spodnie prane w temperaturze 95 stopni Celsjusza nie będą się do niczego nadawać.

Suszenie i prasowanie

Lnianą odzież najlepiej suszyć, rozkładając ją poziomo. Jednak aby można było w miarę łatwo wyprasować lniane bluzki, spodnie czy marynarki, nie należy ich przesuszać. Prasować należy wtedy, gdy są jeszcze wilgotne. Jeśli natomiast wszystko wyschnie zupełnie, to należy nawilżyć tkaniny za pomocą spryskiwacza, a następnie ciasno zwinąć całość i pozostawić najlepiej na kilka godzin. Wówczas wilgoć dostanie się do wnętrza włókien i będzie można osiągnąć całkiem niezłe efekty po prasowaniu.

A może profesjonalna pralnia?

Kto już ma lniane spodnie czy marynarkę, z pewnością wie, jak trudne jest utrzymanie lnianej odzieży w dobrej kondycji. Pranie chemiczne i prasowanie parowe zdecydowanie ułatwiają sprawę, bo lniane ubrania natychmiast wyglądają jak nowe. Nie ma tu niebezpieczeństwa utraty koloru czy pozostawania jakichś uporczywych plam. Mało tego, unika się sytuacji, gdy nawet godzinne prasowanie nie przynosi zadowalających efektów. Jeśli jest taka możliwość, warto więc oddać lnianą odzież w profesjonalne ręce.