Jak dbać o stroje biznesowe?

Niektórzy twierdzą, że w kontaktach biznesowych najbardziej liczy się merytoryczne przygotowanie do spotkań czy negocjacji, i z pewnością tak jest. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że wygląd, a zatem także strój, ma równie duże znaczenie. Schludny, zadbany strój, dobrany stosownie do okazji, pomaga nie tylko czuć się pewnie nawet w najtrudniejszych sytuacjach biznesowych, ale sprawia także, że partnerzy, kontrahenci czy adwersarze postrzegają taką osobę z należnym szacunkiem. Sprawdź, jak dbać o biznesowe garsonki i garnitury.

Dbałość o garderobę zaczyna się w czasie zakupów

Choć niektórzy z pewnością się zdziwią, ale już kupując biznesowe ubrania, trzeba podjąć dobre decyzje. Jeśli zostaną wybrane stroje, w których ktoś nie będzie się czuł komfortowo i swobodnie, jeśli poszczególne elementy będzie trudno ze sobą łączyć, a materiały, z których je wykonano, będą słabej jakości, to zadbanie o taką garderobę stanie się wyjątkowo trudne. Wybierając ubrania biznesowe, należy więc zdecydować się na te, w których wykorzystano dobre jakościowo tkaniny. Materiały słabej jakości mogą już po pierwszym praniu stracić swój dobry wygląd i nie będą prezentować się wystarczająco dobrze. Lepiej kupić mniej elementów, a lepszej jakości, niż wiele byle jakich ubrań. Poszczególne elementy powinny być zharmonizowane kolorystycznie, bo wówczas, nawet jeśli garderoba będzie miała niewiele elementów, da się je dowolnie łączyć i w ten sposób tworzyć wiele stylizacji.

Przechowywanie i noszenie ubrań biznesowych

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ubrania mogą się zniszczyć nawet w szafie, w której znajduje się zbyt dużo odzieży, bo wówczas garsonki czy garnitury nie mogą wisieć „komfortowo”. Ubrania potrzebują cyrkulacji powietrza, a w przepełnionej szafie jest to po prostu niemożliwe. Niewłaściwie dobrane wieszaki bardzo szybko mogą zdefasonować marynarki i żakiety w okolicach ramion, co będzie dyskwalifikowało je z dalszego użytkowania. Odwieszając ubrania do szafy, należy dokładnie opróżniać kieszenie. Szczególnie panowie mają w nich wiele ciężkich drobiazgów, a takie zbyt duże obciążenie sukcesywnie niszczy delikatną, elastyczną strukturę materiału zewnętrznego. Z kolei w podszewkach powstają dziury, które z czasem tylko się powiększają.

Świeżość garderoby biznesowej na co dzień

Garsonki i garnitury nie przylegają bezpośrednio do ciała, a więc nie potrzeba ich prać po każdym dniu. Jednak ich materiały gromadzą w swojej strukturze kurz, papierosowy dym czy też restauracyjne zapachy. Nie warto za każdym razem prać takich ubrań, bo to wysuszy tkaniny ponad miarę. Warto zatem takie stroje regularnie wietrzyć na balkonie lub przy otwartym oknie. Świeże powietrze skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy i przywraca odpowiednią wilgotność i elastyczność tkanin. Ubrania należy schować do szafy dopiero wtedy, gdy powrócą do temperatury panującej w pomieszczeniu.

Pranie garsonek i garniturów

Choć dziś każdy ma pralkę w swojej łazience, to pranie garderoby biznesowej w warunkach domowych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Już same tkaniny, z których wykonano takie ubrania, są bardzo wymagające. Nieodłączne podszewki wykonane są z materiałów potrzebujących innych warunków prania, a więc dobranie odpowiedniego programu w pralce może być wręcz niemożliwe. Wiele tkanin można prać tylko na sucho lub przy użyciu pary, nie warto więc ryzykować nieudolnego prania wodnego. Garderobę biznesową najlepiej oddać do profesjonalnej pralni chemicznej, a wówczas można mieć pewność, że ubrania powrócą do właściciela w nienagannej formie i będą nadal wyglądać jak nowe.