Święta Wielkanocne to ten moment, na który czeka się w zasadzie od początku roku. To często pierwsza taka chwila w roku, kiedy można spotkać się z całą rodziną przy jednym stole w czasie wielkanocnego, uroczystego śniadania. Niestety, tak jak przed każdymi świętami, lista prac do wykonania wydaje się nie mieć końca. Jak zaplanować sprzątanie, zakupy i gotowanie, aby znaleźć jeszcze czas na fryzjera i kosmetyczkę?
Wszyscy chcą się cieszyć świątecznym czasem, ale też raczej większość z nas doświadczyła już w życiu siadania do świątecznego stołu w stanie skrajnego zmęczenia. Niestety tak się dzieje, gdy w krótkim czasie chcemy wykonać wszystkie zaplanowane – albo i niezaplanowane – czynności. Przecież chcemy mieć lśniące okna w mieszkaniu i niemal sterylną podłogę. Ogromnej uwagi wymaga łazienka, no i przydałoby się zaprowadzić psa do fryzjera. Trzeba więc zająć się gruntownymi porządkami, dziećmi i psem. Same zakupy pochłoną wiele czasu, nie mówiąc nawet o gotowaniu i pieczeniu, bo przecież wszyscy domownicy i goście już czekają na świąteczny żurek i wielkanocne mazurki. Podejdźmy więc do wszystkiego z głową. Zacznijmy od dobrej kawy, kartki papieru i długopisu.
Pierwszym krokiem jest spisanie wszystkich czynności, które chcielibyśmy wykonać przed świętami oraz opracowanie menu, bo to ułatwi zaplanowanie zakupów. Zaczynamy więc od przygotowania mieszkania. Tu najwięcej czasu zabiorą nam świąteczne porządki, a te warto rozpocząć z dużym wyprzedzeniem.
28 dni do świąt
Już na cztery tygodnie przed świętami można zabrać się za mycie lamp, ram obrazów oraz okien. Warto poprosić domowników o pomoc, bo gdy okien jest dużo, to może nam zająć nawet cały weekend.
21 dni do świąt
W kolejnym tygodniu przychodzi pora na odświeżenie mebli i podłóg. W tym samym czasie należy zająć się tekstyliami. Zasłony, pokrowce na poduszki należy wyprać i wyprasować, co niestety będzie niezwykle czasochłonne. Trzeba też uważać, bo jeśli są one wykonane z tkanin naturalnych, to zwykłe domowe pranie może im po prostu zaszkodzić.
Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o dywany. Można na kolanach ze szczotką w ręce czyścić i szorować, ale nigdy w ten sposób nie pozbędziemy się wszystkich zanieczyszczeń, które czają się w dywanowych zakamarkach. Aby w domu rzeczywiście roztaczał się zapach świeżości, aby zaoszczędzić sobie tak wielkiego wysiłku, warto pomyśleć o oddaniu wszystkich tekstyliów do pralni chemicznej. Zasłony i pokrowce będą w stu procentach bezpieczne i rzeczywiście będą wyglądały jak nowe po czyszczeniu chemicznym. Z kolei dywany zostaną dokładnie wyczyszczone, powrócą ich żywe kolory i nawet dzieci będą mogły bawić się na nich bez obaw. Nam pozostaną dwa tygodnie do świąt, ale nie będziemy nadmiernie zmęczeni.
14 dni do świąt
Pora na świąteczne zakupy. Zaczynamy od produktów, które się nie psują. Na dzień, dwa przed Wielkanocą kupujemy tylko to, co musi być świeże, a więc białą kiełbasę, wędliny, mięso i ryby. Dwa tygodnie przed świętami to też idealny moment, by udekorować posprzątane już mieszkanie. Powinny zatem pojawić się kolorowe palmy, świeże bazie, kwitnąca forsycja oraz inne wielkanocne dekoracje. To również dobry czas, by pójść do kosmetyczki, do fryzjera oraz przygotować sobie świąteczny strój.
7 dni do świąt
Wielki Tydzień to czas, który powinniśmy przeznaczyć na przygotowywanie świątecznych potraw. Trzeba pamiętać, że chociażby mazurki muszą być gotowe na 5-6 dni przed świętami, bo wówczas będą smakowały najlepiej. W Wielką Sobotę pozostanie tylko przygotowanie świątecznego koszyczka i tradycyjne poświęcenie pokarmów w kościele. Wesołego Alleluja.