Miłośnicy białego szaleństwa po skończonym sezonie powinni koniecznie pomyśleć o odświeżeniu i konserwacji swojej odzieży sportowej. Dlaczego? Brud i kurz osiadłe na tkaninie zatykają pory i osłabiają w ten sposób oddychające właściwości. By cieszyć się doskonałą jakością kurtek, spodni i kombinezonów, warto zafundować im odświeżenie już wczesną wiosną. Jeśli nasza odzież sportowa ma przeznaczenie całoroczne i mamy zamiar ponownie wykorzystać ją np. jesienią w czasie górskich wędrówek, tym bardziej już teraz zapewnijmy jej delikatny lifting. O czym należy pamiętać podczas czyszczenia odzieży sportowej i jakich błędów unikać? Informujemy o tym w poniższym artykule.
Prać czy nie prać?
Posiadacze sportowych kurtek i kombinezonów zwykle biją się z myślami. Prać czy jednak nie? A jeśli prać, to jak się do tego zabrać. Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: oczywiście, że prać. Zakurzona, zabrudzona i przepocona odzież wymaga po skończonym sezonie oczyszczenia. Delikatniejsze zabrudzenia w trakcie trwania sezonu, możemy usunąć przy użyciu wilgotnej ściereczki. Jednak przynajmniej raz w roku powinniśmy zafundować naszym kurtkom i kombinezonom kompleksowe spa. O sposobie pielęgnacji odzieży technicznej i z membraną zawsze informuje nas metka wewnętrzna. Dobrym pomysłem będzie oddanie specjalistycznej odzieży do pralni. Delikatny program, odpowiednie środki myjące i specjalistyczny sposób suszenia, są gwarancją, że nasza kurtka wróci do nas w nienagannym stanie. Wysoka temperatura lub zbyt duża ilość obrotów włączone na domowej pralce automatycznej, mogą zniszczyć odzież. Powszechnym błędem, jakiego dopuszczają się osoby, decydujące się na domowe pranie takiej odzieży jest zastosowanie proszku do prania, zamiast specjalistycznego płynu. Proszek często zapycha i uszkadza membranę, a po takim zabiegu nasz kurtka nadaje się najczęściej już tylko do kosza. Zawsze, kiedy nie wiemy, jak zabrać się za odświeżenie specjalistycznej odzieży – zaufajmy specjalistom. Ich doświadczenie i wysokiej jakości sprzęt, zapewnią trwałość i doskonały wygląd naszej odzieży sportowej.
Co ryzykujesz piorąc w domu?
Wiele osób zastanawia się czy warto oddawać odzież techniczną i narciarską do pralni. Nowoczesne pralki automatyczne często wyposażone są przecież w program do prania odzieży sportowej – dlaczego więc by z niego nie skorzystać?
- Suwaki i metalowe części odzieży mogą w trakcie prania w pralce uszkodzić i pozaciągać tkaninę.
- Wysoka temperatura może okazać się szkodliwa dla specjalistycznej tkaniny. Niezalecane jest także suszenie takiej odzieży w suszarce bębnowej.
- Niewłaściwy dobór środków piorących może zapchać pory i sprawić, że odzież przestanie wykazywać właściwości oddychające. Środki czyszczące używane na co dzień – jak proszki, płyny i żele do prania, nie nadają się do czyszczenia specjalistycznej odzieży. Kurtki techniczne i narciarskie wymagają dużo łagodniejszego traktowania, a w celu ich odświeżenia należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty przeznaczone do pielęgnacji tego typu odzieży.
- Brak impregnacji lub niewłaściwa impregnacja mogą spowodować utratę właściwości wodoszczelnych.
Odzież narciarska, z membraną i górska to stali towarzysze nie tylko zimowych wypadów na stok, ale także górskich wędrówek. Wiele osób spędzających zimę w mieście, wybiera je także ze względu na wysoki komfort cieplny, jaki zapewniają. Cena takiej odzieży nie jest niska, tym bardziej warto dokładnie zadbać o jej pielęgnację, by posłużyła nam na dłużej. Dzięki odpowiedniemu czyszczeniu i impregnacji, kurtki i kombinezony przez wiele sezonów będą wykazywały właściwości wiatro i wodoodporne, skutecznie chroniąc nas również przed zimnem. Nie chcąc ryzykować ich zniszczenia, po każdym sezonie oddajmy je do pralni. W ten sposób zyskamy pewność, że nasza kurtka czy kombinezon wróci do nas w nienaruszonym stanie.