Jak pozbyć się trudnych plam z dziecięcych ubrań?

Dzieci nadają sens naszemu życiu, są cudownymi istotami, które kochamy i z których jesteśmy dumni. Staramy się zapewnić im wszystko co w naszej mocy. Urządzamy bajkowe pokoje, kupujemy zabawki i najpiękniejsze ciuszki. Jednak, gdy maluszek zaczyna chodzić i biegać, to wraz z rozwojem jego aktywności, na jego ubraniach przybywa plam. Jak skutecznie usuwać trudne plamy z dziecięcych ubrań?

Moczymy, trzemy, mydlimy, pierzemy i zdarza się, że nic nie przynosi pożądanych efektów. Sięgamy po silne odplamiacze, które też nie zawsze są skuteczne, a my mamy dodatkowo wyrzuty sumienia, że stosujemy tak silne detergenty, które mogą podrażnić skórę dziecka. Wówczas szukamy pomocy u mamy czy babci, które często znają wiele domowych, skutecznych sposobów pozbywania się plam. Sprawdźmy, jak sobie radzić w tych trudnych sytuacjach.

Unikaj podstawowych błędów

Gdy zauważymy plamę na ubraniu malucha, pierwszym odruchem jest zamoczenie takiego ciuszka w ciepłej wodzie. To jednak jest błąd. Ciepła woda tylko utrwali plamę. Należy najpierw spłukać wszystko zimną wodą, a następnie również w zimnej wodzie zamoczyć ubranie.

Jeżeli jest taka możliwość, to plamy należy zapierać, jak tylko się pojawią. Wówczas jest największa szansa, że znikną bezpowrotnie. Jeśli jednak po pierwszych próbach usunięcia plamy, a następnie po praniu w pralce, plama nie schodzi, to nie wolno takiego ubrania prasować. Wysoka temperatura tylko utrwali brzydki ślad na koszulce czy spodniach. Zamiast tego trzeba podjąć kolejną próbę pozbycia się plamy.

Plamy z trawy

Wszyscy doskonale znamy zielonkawe plamy na białych skarpetkach, gdy nasz maluch szalał w przydomowym ogródku bez butów. Podobne zabrudzenia występują często na spodniach, bo dziecię gra w piłkę, biega po świeżo skoszonej trawie, a że tu i tam się przewróci…, no cóż, to dla niego zwykle świetna zabawa. Na świeże plamy z trawy świetnie działa spirytus. Plamy należy zalać i porządnie potrzeć, a następnie wyprać w pralce. Jeśli plamy są już stare, to po zalaniu i wyszorowaniu spirytusem, odzież trzeba wygotować w wodzie z proszkiem do prania.

Plamy z czekolady

Na plamy z czekolady świetny wpływ ma szare mydło. Świeżo zabrudzone czekoladą ubranie warto zamoczyć w zimnej wodzie i zaprać, używając właśnie szarego mydła. Potem trzeba wykonać standardowe pranie. Jeśli plamy są stare, to ubranie trzeba zamoczyć w kwaśnym mleku. Po godzinie należy je wypłukać w zimnej wodzie, zaprać szarym mydłem, a następnie włożyć do pralki.

Plamy z krwi

Aktywność fizyczna dzieci, to także niespodziewane, drobne urazy, które często są przyczyną powstawania plam z krwi, a te są wyjątkowo trudne do usunięcia. Gdy plama jednak się pojawi, podobnie jak w przypadku innych zabrudzeń, trzeba ją jak najszybciej spłukać zimną wodą. Ubranie następnie warto zamoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego lub soku z cytryny, a następnie wyprać.

Jeśli domowe sposoby zawodzą, warto wtedy skorzystać z profesjonalnych usług w tym zakresie. Zawodowcy mają wiele sprawdzonych sposobów, które stosują w takich sytuacjach. Czasami jest to jedyna droga, aby uratować ulubioną bluzę, czy spodnie. Warto też zwrócić uwagę, że ceny usług dotyczących prania ubrań dziecięcych są o 70% niższe od tych, które stosowane są w przypadku garderoby dorosłych.