Zimowa odzież wierzchnia ma kilka zadań do spełnienia. Musi nie tylko świetnie wyglądać i współgrać z naszym modowym stylem, ale też doskonale chronić przed mrozem i deszczem. Dobrze, jeśli w naszej garderobie znajdą się przynajmniej dwa komplety zimowe: na co dzień i bardziej elegancki zestaw, zakładany na wielkie wyjścia. Jeśli zdecydujemy się zakupić płaszcz lub kurtkę wykonaną z wysokiej jakości materiałów, o uniwersalnym wzornictwie, mamy szansę korzystać z niej przez kilka kolejnych sezonów. Oczywiście, o ile przyłożymy odpowiednią wagę do jej konserwacji. Jak zatem dbać o zimowe płaszcze i kurtki, by cieszyć się ich nienaganną kondycją na dłużej?
Metka prawdę Ci powie.
Zanim zdecydujemy się na zakup zimowej kurtki lub płaszcza, koniecznie sprawdźmy metkę i skład materiałowy. Jeśli nie zrobiliśmy tego przed zakupem, warto wykonać ten krok teraz. Dlaczego skład jest taki ważny? Od mieszanki włókien zależy sposób ich pielęgnacji, a także zachowanie w trakcie użytkowania. Naturalne materiały – jak szlachetna wełna posłużą nam na dłużej, ponieważ będą bardziej odporne na zniekształcenia. Zapewnią też lepszą izolację cieplną. Większość zimowych kurtek i płaszczy lepiej oddać do pralni. Samodzielne odświeżanie ich w pralce może spowodować pogniecenie materiału lub zbicie puchowego wkładu. Oprócz samego prania, bardzo ważny jest też sposób suszenia. Wszelkie informacje odnośnie do pielęgnacji płaszczy i kurtek znajdziemy na wewnętrznej metce. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak postępować z odzieżą – zamiast eksperymentować oddajmy ją w ręce specjalistów.
Nie rób tego w domu!
- Wełna nie znosi wody. Pod wpływem zbyt wysokiej temperatury włókna wełniane kurczą się i nigdy już nie wracają do poprzedniej formy. Wiedzą o tym wszyscy posiadacze wełnianych swetrów, którzy choć raz wyprali je w nieodpowiednim programie. Kolejnym powodem, dla którego wełniane płaszcze lepiej będzie wyprać w pralni, jest ryzyko zagnieceń. Delikatna wełna wrażliwa jest na powstawanie odkształceń. Jeśli chcemy, by nasz wyjściowy płaszcz wyglądał doskonale, nie próbujmy upychać go w domowej pralce. Po takim zabiegu jedyne co będziemy mogli zrobić – to udać się na zakupy po nowy płaszcz.
- Kurtkę puchową najlepiej prać w pralni. Domowa pralka może spowodować zbicie puchu i po takim zabiegu kurtka może już nie wrócić do swojej formy. By zatem cieszyć się jej doskonałym wyglądem, zaufajmy specjalistom. Dobrze dobrany program prania i suszenia zapewnią kurtce świetny wygląd na lata.
- Zwolennicy sportowego stylu również powinni swoją odzież po skończonym sezonie oddać w ręce specjalistów. Techniczne kurtki z membraną nie nadają się do prania w domowych warunkach. Specjalnie dobrany w pralni program zapewni im odpowiednią temperaturę i liczbę obrotów, które nie uszkodzą włókien. Co ważne, odzież sportowa będzie wymagała po czyszczeniu także impregnacji. Warto dowiedzieć się czy pralnia, do której oddajemy odzież oferuje takie usługi.
Zimowa odzież zasługuje na szczególną dbałość. Dzięki regularnej pielęgnacji posłuży nam dłużej niż przez jeden sezon. Regularne czyszczenie pozwoli pozbyć się zapachu jedzenia czy dymu papierosowego z włókien, nada im też sprężystość i świeży wygląd. Pamiętajmy także o odpowiednim traktowaniu wierzchniej odzieży na co dzień. W miarę możliwości wieszajmy ją na wieszakach a nie haczykach, a wkładając do szafy zadbajmy o minimum miejsca – w ten sposób zapobiegniemy odgnieceniom i zmęczeniu włókien.