Ulubiona jedwabna sukienka? Marynarka ze szlachetnej wełny? Nie ryzykuj prania w domu! Oddaj swoje ubrania w ręce profesjonalistów.

Delikatna sukienka oblana winem, ulubione spodnie z plamami po czekoladzie, koszula umazana szminką, spódnica z tłustą plamą? Codzienność bywa okrutna dla naszych ubrań. Wizyty w restauracji, grill w ogrodzie, zabawa z dziećmi – wszystko to może spowodować powstanie trudnych do usunięcia plam. Jak sobie z nimi radzić? Czy domowymi sposobami uda nam się pozbyć zabrudzeń z delikatnych tkanin? A może lepiej oddać nasze rzeczy do profesjonalnej pralni? Poznaj sprawdzone sposoby radzenia sobie z uporczywymi plamami i dowiedz się, kiedy lepiej powierzyć czyszczenie ubrań ekspertom.

Jak prać delikatne ubrania?

Delikatne tkaniny wymagają specjalnego traktowania. Zwiewne, jedwabne i batystowe bluzki, szyfonowe spódnice, lniane koszule – jeśli wrzucimy je bez namysłu do pralki, może się okazać, że po takim eksperymencie będą nadawały się jedynie do wyrzucenia. Jak zatem dbać o wyjątkowe ubrania, by na dłużej cieszyć się ich doskonałym wyglądem? Przede wszystkim warto dokładnie zaznajomić się z instrukcją umieszczoną na metce odzieżowej. Znajdziemy tam istotne informacje dotyczące prania tkanin. Większość delikatnych rzeczy będzie wymagała prania w niższych temperaturach: 30 lub 400C. Niektóre pralki wyposażone są w specjalny program do prania ręcznego lub program do prania rzeczy delikatnych. Programy te zwykle mają zmniejszoną ilość obrotów, a także niższą temperaturę wody. Zamiast proszku użyjmy łagodnego płynu do prania. Jeśli jednak szczególnie zależy nam na jakimś elemencie naszej garderoby i nie chcemy ryzykować jego zniszczenia – postawmy na pranie ręczne. Mniej zabrudzone rzeczy wystarczy namoczyć przez kilka minut w letniej wodzie, a następnie delikatnie pougniatać dłońmi, by je odświeżyć. Zwróćmy też uwagę, by po takim praniu nie wykręcać ubrań – mogłoby to naruszyć delikatną strukturę włókien. Zamiast tego rozłóżmy rzeczy do wyschnięcia na płasko – możemy w tym celu użyć specjalnej suszarki do delikatnych tkanin, wykonanej z przewiewnej siateczki, lub po prostu rozłożyć je na ręczniku. Zabieg ten pozwoli zachować nasze rzeczy w nienaruszonej formie.

Kiedy warto oddać rzeczy do pralni?

Wywabianie plam nie musi być wcale trudne. W większości przypadków wystarczy namoczyć tkaninę, a następnie wyprać ją w pralce. Co jednak w sytuacji, gdy uporczywe plamy po kawie czy tłuszczu pojawią się na wełnianych spodniach lub delikatnej sukience? Czasem nie warto ryzykować zniszczenia tkaniny i lepiej w takich sytuacjach oddać swoje rzeczy w ręce profesjonalistów. Nowoczesne pralnie chemiczne, dysponujące najwyższej jakości sprzętem, doskonale poradzą sobie z praniem jedwabiu, szlachetnej wełny, naturalnej skóry, zamszu, lnu. Do pralni zawsze warto oddać odzież, która wymaga kompleksowej pielęgnacji – np. garnitur, płaszcz czy suknia ślubna to elementy odzieży, które trudno wyprać w domowych warunkach. Profesjonalna pralnia zadba nie tylko o usuwanie plam, ale także o odświeżenie tkaniny oraz dokładne wyprasowanie wszelkich zagnieceń, przy jednoczesnym zachowaniu formy całego stroju. Idealne wyprasowanie garnituru w domowych warunkach jest najczęściej po prostu niemożliwe. Szkoda więc ryzykować jego zniszczeniem przez domowe próby wywabienia plam. Czyszczenie ubrań w pralni ma jeszcze jedną zaletę: zabieg ten pozwoli nam prawdopodobnie pozbyć się uporczywych plam nawet z bardzo delikatnych tkanin. Ślady po winie, kawie, czekoladzie, burakach, tłuszczu – trudno samemu sobie z nimi poradzić. Pralnie chemiczne, dysponujące doskonałymi maszynami i wysokogatunkowymi środkami piorącymi, rewelacyjnie poradzą sobie nawet z mocno zaschniętymi plamami.

Pranie odzieży to jedna z tych czynności, które na stałe wpisują się w nasz rozkład dnia. Choć większość naszej garderoby wykonana jest z tkanin, które nie wymagają specjalnego traktowania, a usunięcie codziennych zabrudzeń możliwe jest poprzez tradycyjne pranie w domowej pralce automatycznej, to z pewnością każdy z nas posiada także choć kilka sztuk odzieży, wymagającej wyjątkowej uwagi. Jeśli zależy nam na doskonałym wyglądzie naszego garnituru, delikatnej sukienki czy jedwabnej bluzki lub nie możemy poradzić sobie z uporczywymi plamami – nie ryzykujmy samodzielnego prania w domu. Nowoczesne pralnie chemiczne, wyposażone w doskonałej jakości maszyny piorące, profesjonalnie zadbają o nasze rzeczy, byśmy mogli cieszyć się nimi dłużej.