Suknie ślubne i komunijne jak nowe

Suknie komunijne i ślubne to stroje, o których całymi latami marzą wszystkie przedstawicielki płci pięknej. Gdy w końcu nadchodzą tak ważne chwile w życiu jak Pierwsza Komunia czy ślub, trzeba przygotować stroje. Jak sprawić, by w tych niezwykłych chwilach suknie prezentowały się bez zarzutu i były wspaniałą ozdobą bohaterek uroczystości?

Czasami suknie ślubne i komunijne są nowe, szyte specjalne na te okazje. Coraz częściej zdarza się jednak, że są to suknie już używane lub po prostu wypożyczone na te ważne chwile w życiu. Bywa tak, że wiszą w szafie dość długo i czekają na ten właściwy moment. W tym czasie niestety kurzą się, gniotą albo tracą swój zapach świeżości. Wówczas wymagają prania lub w najlepszym przypadku odświeżenia i prasowania, ale niestety nie są to proste czynności. Tego typu suknie zwykle są szyte z eleganckich i bardzo wymagających tkanin, więc wszelkie zabiegi pielęgnacyjne nie są łatwe. Sprawdź, jak sobie poradzić z takim wyzwaniem.

Pranie ręczne, w pralce czy wybrać profesjonalne usługi?

Przed jakąkolwiek formą prania trzeba uważnie przeczytać informacje znajdujące się na metce, bo tam znaleźć można niezbędne wskazówki. Być może dopuszczalne jest tylko pranie na sucho, a być może tylko delikatne pranie ręczne.

Jeśli suknię można prać tylko ręcznie, to najwygodniej zrobić to w wannie, do której nalewa się letniej wody wraz z odrobiną detergentu przeznaczonego do prania tkanin delikatnych. Trzeba pamiętać, że wszelkie ozdoby, koronki i tiule to materiały bardzo wrażliwe. Nie wolno zatem trzeć i szorować tkanin ani ich wykręcać. Po praniu suknię należy delikatnie rozwiesić nad wanną, najlepiej nie na wieszaku, a na jakimś drążku i poczekać aż woda przestanie kapać. Dopiero wówczas wiesza się ją na wieszaku i suszy. Nie wolno suszyć sukni na słońcu, bo białe tkaniny szybko żółkną.

Gdy suknia nie jest zbyt ozdobna, a do jej uszycia wybrano niezbyt delikatne tkaniny, można prać ją w pralce. Najlepiej włożyć ją do białej poszewki, którą należy zszyć. Wówczas, gdy w praniu odpadną jakieś guziczki czy koraliki, wszystko pozostanie w poszewce i będzie można to ponownie przyszyć. Wybierać należy programy do prania tkanin delikatnych oraz najniższą intensywność wirowania. Jeśli konieczne jest zastosowanie wybielacza, trzeba to robić w sposób bardzo uważny. Najpierw warto spróbować na kawałeczku materiału i upewnić się w ten sposób, że tkanina dobrze zniesie wybielanie.

Wszyscy, którzy nie są pewni swoich umiejętności w zakresie prania tak wymagających ubrań, jakimi są suknie ślubne i komunijne, powinni skorzystać z profesjonalnych usług. Wyspecjalizowane pralnie dobiorą odpowiedni sposób prania i odświeżania sukien, a ich właścicielki mają gwarancję, że suknie będą wyglądały jak spod igły.

Prasowanie czasami jest niezbędne

Bez względu na sposób prania, czysta, bielutka już suknia może wymagać prasowania. W czasie tej czynności trzeba zachować szczególną ostrożność. Najczęściej należy wybrać najniższą temperaturę żelazka. Suknię trzeba odwrócić na lewą stronę, a prasować najlepiej przez lekko zwilżoną szmatkę. Warto spróbować najpierw na najmniej widocznym kawałku materiału. Prasowanie rozpoczyna się od dolnej części sukni, następnie przychodzi pora na górną jej część, a na samym końcu należy zająć się rękawami. Potem suknię wywraca się na prawą stronę i dokonuje ewentualnych poprawek.

Specjalistyczne pralnie oferują także usługi samego odświeżania i prasowania sukien ślubnych i komunijnych. Warto zatem przemyśleć i takie rozwiązanie.