Śnieżnobiały obrus na wielkanocnym stole – jak to sobie zagwarantować?

Okres przedświątecznych porządków to nerwowy czas. Sprzątamy nie tylko ze względu na zbliżającą się Wielkanoc, ale też przygotowujemy dom i podwórko na przyjście wiosny. Wokół jest mnóstwo rzeczy, które trzeba zrobić, a nam często brakuje na wszystko czasu i energii. Praca, dom… a tu jeszcze kolejna partia obowiązków! Twoja rodzina zapowiedziała się już na wielkanocne śniadanie? Wobec tego trzeba odpowiednio przygotować stół. Warto najpierw pomyśleć o podstawie – czyli obrusie. Jak zapewnić sobie spektakularny efekt?

W naszych domach na co dzień rzadko używamy białych obrusów. Dzieje się tak z wielu przyczyn. Przede wszystkim dlatego, że są one niepraktyczne i bardzo łatwo ulegają zabrudzeniom, a co więcej trudno przywrócić im odpowiedni wygląd po różnych kulinarnych zdarzeniach, jak np. bliskie zetknięcie z czerwonym barszczem… Jednak często wyciągamy je na specjalne okazje, bo trudno odmówić im uroku. Biały obrus kojarzy się z wyjątkowymi i ważnymi uroczystościami — takimi jak np. Wielkanoc. To właśnie na białym obrusie najpiękniej będą wyglądać zastawa i wiosenne kwiaty, którymi udekorujesz stół. Podkreśli on wagę wydarzenia i nada świątecznego charakteru. Jak uzyskać śnieżnobiałą biel, która zachwyci gości?

Czy wiesz, jak dbać o obrus?

Bez wątpienia materiał, z którego jest wykonany obrus i sposób jego pielęgnacji determinuje to, jak długo będziemy mogli cieszyć się jego pięknym wyglądem. Od rodzaju tkaniny zależy między innymi dopuszczalna temperatura prania, a także to, jakich środków użyjemy, w jaki sposób będziemy suszyć czy prasować obrus. Obecnie obrusy są produkowane z rozmaitych mieszanek materiałów, które dodatkowo utrudniają wybranie odpowiedniej metody przywrócenia im świeżości. Mogą być wykonane z poliestru, naturalnego lnu, bawełny czy nawet jedwabiu. Często występują na nich koronki i inne zdobienia. Wiesz, jak zadbać o każdy z nich?

Jeżeli posiadasz nowoczesną pralkę z rozmaitymi programami, np. do prania delikatnych tkanin, możesz obrus wyprać w domu – chyba że jest mocno poplamiony, a użycie wysokiej temperatury nie wchodzi w grę… Pozostaje jednak kwestia suszenia. W domu lub mieszkaniu możesz mieć za mało miejsca, jeśli obrus jest duży, a do tego masz mnóstwo innego prania do zrobienia. Jeśli masz możliwość suszenia na zewnątrz, to świetnie, ale pamiętaj, że pogoda bywa kapryśna. Kiedy wynosisz i wieszasz pranie, może świecić słońce, ale za godzinę lub dwie może zacząć padać deszcz, a nawet śnieg! W profesjonalnej pralni na pewno poradzą sobie z tym problemem, a Ty nie będziesz martwić się i z niepokojem patrzeć na niebo.

Pamiętaj również, że idealny wygląd obrusa osiągniesz dopiero wtedy, gdy odpowiednio go wykrochmalisz i wyprasujesz. Nigdy tego nie robiłaś? Może, zamiast tracić cenny czas na to zadanie, warto oddać swój obrus pod opiekę specjalistów? Powierzając go w ręce fachowców, którzy będą wiedzieć, jak zatroszczyć się o materiał, nie tylko zaoszczędzisz czas, ale także energię i zyskasz gwarancję tego, że serweta położona na stół w wielkanocny poranek zachwyci swoją świeżością i wyglądem nawet teściową!

Nie walcz z czasem!

Wiesz, że lista obowiązków przed świętami jest niezwykle długa. Zaczynając od sprzątania, idąc przez pieczenie, gotowanie… Jeżeli nie masz do dyspozycji tabunu pomocników, trudno będzie Ci zadbać o każdy szczegół, który może okazać się kluczowy w przygotowaniu domu na święta. Śnieżnobiały obrus jest nieodłącznym elementem świąt, który niestety czasem przysparza niepotrzebnego stresu. Tych problemów unikniesz, oddając go do prania w profesjonalnej pralni. Koniecznie wypróbuj to rozwiązanie podczas najbliższych przedświątecznych porządków i przekonaj się, jakie niesie ze sobą zalety!