Latem najchętniej nosimy ubrania wykonane z naturalnych tkanin, takich jak len, bawełna czy jedwab. To one sprawiają, że upały nie są tak dokuczliwe. Bluzki, sukienki czy spodnie wykonane z nich są przewiewne i miłe dla skóry. Wygoda ma jednak swoją cenę nie tylko w złotówkach. Pranie i prasowanie szczególnie lnu oraz jedwabiu nie zawsze bywa proste i szybkie.
Przystępując do prania jakichkolwiek ubrań, pomimo że znajomi doradzali ci ten czy inny sposób, najbardziej pomocne są wskazówki zamieszczone na metce wszytej przez producenta. Nie zawsze letnia sukienka jest wykonana z tkaniny o stuprocentowej zawartości lnu, bawełny czy jedwabiu, a zastosowana domieszka innego surowca, może wymuszać zupełnie inny sposób prania. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że rodzaj użytych nici, może mieć ogromny wpływ na sposób prania. Zatem, trzeba pamiętać o tym, że przed przystąpieniem do czyszczenia zautomatyzowanego, należy zapoznać się z zaleceniami producenta. O standardowych metodach prania ubrań z lnu, bawełny i jedwabiu przeczytasz poniżej.
Len
Ubrania z lnu można prać w pralkach automatycznych, sprawdzając wcześniej na metce, czy producent pozwala na taki rodzaj prania. Ubrania w kolorze lnu będą jednak z każdym praniem coraz bardziej tracić naturalną barwę, nawet jeśli użyjemy detergentów przeznaczonych do koloru. Barwiony len trzeba prać tak jak tkaniny delikatne, czyli w niezbyt wysokiej temperaturze, maksymalnie 40 stopni Celsjusza, z dodatkiem środków piorących przeznaczonych do tkanin wrażliwych. Jeśli występują jakieś większe zabrudzenia lub pojedyncze plamy, nie wolno stosować odplamiaczy zawierających chlor, bo zniszczy on włókna tkaniny.
Ubrania suszymy w formie rozwieszonej, ale nie wolno ich przesuszyć. Len można skutecznie wyprasować tylko wówczas, gdy tkanina jest wilgotna. Jeśli doprowadzimy ją do całkowitego wyschnięcia, należy spryskać ją obficie wodą, ciasno zwinąć ubranie i włożyć na 30 minut do worka, tak aby wilgoć dotarła do środka włókien. Potem można zabrać się za prasowanie.
Bawełna
Pranie ubrań bawełnianych jest stosunkowo proste, pod warunkiem że białe i kolorowe ubrania zostaną od siebie odseparowane. Bawełnę pierzemy w niewysokiej temperaturze 30-40 stopni Celsjusza z dodatkiem środków piorących przeznaczonych do ubrań białych lub kolorowych.
Jeśli po praniu a przed suszeniem ubrania ładnie uformujemy i nieco wygładzimy rękoma, to często nie będą wymagały one prasowania. Można je z powodzeniem suszyć na dworze, ale nie w pełnym słońcu, bo wówczas kolory szybko wyblakną. Jeśli jednak tkanina będzie wymagała kontaktu z żelazkiem, najlepiej prasować ją po lewej stronie w temperaturze określonej na metce ubrania.
Jedwab
Jedwab to wytworna tkanina, a bluzki i sukienki właśnie z jedwabiu są marzeniem wielu pań. Niestety, tego typu odzież jest dość trudna w utrzymaniu, a więc należy zachować ogromną ostrożność w czasie jej prania i prasowania, by nie zniszczyć szlachetnych włókien.
Jedwabiu nie należy prać w pralkach. Warto zrobić to ręcznie, używając chłodnej wody. Najlepiej zrezygnować z detergentów na rzecz niewielkiej ilości soli kuchennej i ewentualnie odrobiny soku z cytryny. W roli środka piorącego dobrze sprawdza się także delikatny szampon do włosów. Jedwabne ubrania nie mogą być suszone na słońcu. Najlepiej rozłożyć je w pozycji poziomej i poczekać aż przeschną. Jedwabiu nie wolno też prasować na sucho. Tkanina musi być lekko wilgotna.
Jeśli nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie z praniem ubrań lnianych i jedwabnych, pomyśl o skorzystaniu z profesjonalnej usługi. Wówczas będziesz mieć gwarancję, że twoje letnie ubrania zachowają swój nienaganny wygląd. Niestety, jedno nieumiejętne pranie może pozbawić cię ulubionego stroju.